
Śledzimy co się dzieje w podatkach i regularnie dostarczamy aktualności podatkowe. Eksperckie doświadczenie wykorzystujemy nie tylko pomagając w rozwiązywaniu zadań podatkowych naszych klientów, ale także doskonale znając kluczowe problemy aktywnie uczestniczymy w debacie nad kształtem przepisów podatkowych i ich stosowaniem. Nie czekamy, staramy się wyprzedzająco ograniczyć skalę wyzwań natury podatkowej w przyszłości. Nasi specjaliści mogą pochwalić się imponującym dorobkiem w zakresie publikacji, również książkowych, co sprawia, że mamy swój wkład w doktrynę prawa podatkowego. Chcemy uczestniczyć w budowaniu lepszego systemu podatkowego, bo wierzymy, że zgodnie z naszą dewizą, że podatki da się lubić.
W tym numerze naszych aktualności z satysfakcją informujemy o korzystnym dla podatników werdykcie Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie, w której reprezentowaliśmy jedną z uczelni, a dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego. Ponadto donosimy o kolejnych planowanych zmianach w podatku dochodowym, związanych z deregulacyjnymi działaniami rządu. Jak co miesiąc, znajdziecie Państwo także interesujące wyroki sądów oraz interpretacje organów w sprawach podatkowych.
Ministerstwo Finansów aktywnie pracuje nad pakietem zmian podatkowych, które mają wejść w życie w 2026 roku. W ostatnim czasie opublikowano projekty ustaw, zakładające kolejne zmiany w Ordynacji podatkowej, stanowiące realizację filaru VI rządowego planu gospodarczego na 2025 r. „Polska”, Rok przełomu”, tj. „Wsparcie dla biznesu i deregulacja”, który zakłada eliminację zbędnych procedur administracyjnych, redukcję kosztów prowadzenia działalności oraz zwiększenie przejrzystości systemu podatkowego. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami projektowanych nowelizacji.
Minister Finansów opublikował projekt zmian Ordynacji podatkowej. Stanowi on realizację zapowiedzi ograniczenia obowiązku raportowania schematów podatkowych (MDR), a przy okazji wprowadza szereg innych zmian i doprecyzowań (m.in. w zakresie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego). W tym numerze naszych aktualności informujemy także o interesujących wyrokach sądów administracyjnych i interpretacjach organów podatkowych.
Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą m.in. w procedurze podatkowej możliwe będzie nadanie pisma do organu podatkowego u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory jedynie za pośrednictwem Poczty Polskiej. Nie wejdzie natomiast w życie obowiązek integracji kasy rejestrującej z terminalem płatniczym, który od 1 kwietnia miał dotyczyć przedsiębiorców przyjmujących płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzących ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przypominamy ponadto o nadchodzących terminach w zakresie obowiązków sprawozdawczych oraz prezentujemy interesujące wyroki i interpretacje w sprawach podatkowych.
Nasz doradca podatkowy - Piotr Kępisty, uczestniczył w wydaniu publikacji C.H. Beck pt. Transakcje transgraniczne. Ujęcie podatkowe i bilansowe. Piotr w swoim artykule wyjaśnia jak podatnik może ustalić z jakim rodzajem transakcji międzynarodowej ma do czynienia.
Wydawca zdecydował się na udostępnienie całego artykułu w darmowym fragmencie, który jest dostępny pod tym linkiem: https://www.ksiegarnia.beck.pl/media/product_custom_files/2/2/22172-transakcje-transgraniczne-ujecie-podatkowe-i-bilansowe-bogdan-gajos-fragment.pdf
Nasi specjaliści są członkami Grup Roboczych Forum Cen Transferowych przy Ministrze Finansów.
Bierzemy aktywny udział w konsultacjach społecznych, co zostało dostrzeżone przez Ministra Finansów.
Nasz wieloletni wkład w doskonalenie kadr został dostrzeżony przez Radę Programową Zespołu ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która postanowiła wyróżnić Panią Karolinę Gierszewską przyznając jej MEDAL 30-lecia ASiPK.
Tributis Group
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka doradztwa podatkowego
Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ
VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS: 0000768030
NIP: 9571112866
REGON: 38238383500000