Śledzimy co się dzieje w podatkach i regularnie dostarczamy aktualności podatkowe. Eksperckie doświadczenie wykorzystujemy nie tylko pomagając w rozwiązywaniu zadań podatkowych naszych klientów, ale także doskonale znając kluczowe problemy aktywnie uczestniczymy w debacie nad kształtem przepisów podatkowych i ich stosowaniem. Nie czekamy, staramy się wyprzedzająco ograniczyć skalę wyzwań natury podatkowej w przyszłości. Nasi specjaliści mogą pochwalić się imponującym dorobkiem w zakresie publikacji, również książkowych, co sprawia, że mamy swój wkład w doktrynę prawa podatkowego. Chcemy uczestniczyć w budowaniu lepszego systemu podatkowego, bo wierzymy, że zgodnie z naszą dewizą, że podatki da się lubić.
Zwykle w ostatnim kwartale prace legislacyjne ulegają intensyfikacji, aby umożliwić implementację nowych rozwiązań początkiem kolejnego roku. Końcówka 2024 r. także zapowiada się bardzo intensywnie. W tym numerze naszych aktualności sygnalizujemy planowane od 1 stycznia 2025 r. zmiany w podatku VAT oraz w podatku od nieruchomości. Ponadto informujemy o preferencjach podatkowych dla niosących pomoc tym, którzy ucierpieli w wyniku ostatniej powodzi. Przypominamy o zbliżających się terminach na wypełnienie obowiązków dokumentacyjnych i sprawozdawczych w zakresie cen transferowych.
Wakacje dobiegły końca. Ustawodawca wrócił z urlopu i zaczyna pracować nad nowymi aktami prawnymi. Zwracamy zatem Państwa uwagę na projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Informujemy także m.in. o wydanym rozporządzeniu w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. JPK-CIT), czy pracach nad nową definicją budynku i budowli (nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).
Przedstawiamy kolejną porcję nowości podatkowych. Opisujemy propozycje wynikające z lipcowych konsultacji jakie przeprowadziło Ministerstwo Finansów w obszarze wdrożenia obowiązkowego systemu KSeF. Wskazujemy także na nowe obowiązki wprowadzone w zakresie schematów podatkowych (MDR) oraz wspominamy o planowanej nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczącej oprocentowania nadpłat.
Niedawno został opublikowany projekt nowelizacji ustawy o VAT. Proponowane zmiany mają obejmować procedury szczególne dotyczące małych przedsiębiorstw mających siedzibę działalności gospodarczej w państwach członkowskich innych niż to, w których VAT jest należny (tzw. procedura "SME„) i opodatkowania wirtualnych imprez (tzw. on-line), o czym szczegółowo informujemy w treści tego wydania CNwP.
Donosimy także o planowanych zmianach w podatku od nieruchomości i przytaczamy interesującą decyzję prezesa UODO dotyczącą zasad ochrony danych osobowych.
Nasz doradca podatkowy - Piotr Kępisty, uczestniczył w wydaniu publikacji C.H. Beck pt. Transakcje transgraniczne. Ujęcie podatkowe i bilansowe. Piotr w swoim artykule wyjaśnia jak podatnik może ustalić z jakim rodzajem transakcji międzynarodowej ma do czynienia.
Wydawca zdecydował się na udostępnienie całego artykułu w darmowym fragmencie, który jest dostępny pod tym linkiem: https://www.ksiegarnia.beck.pl/media/product_custom_files/2/2/22172-transakcje-transgraniczne-ujecie-podatkowe-i-bilansowe-bogdan-gajos-fragment.pdf
Nasi specjaliści są członkami Grup Roboczych Forum Cen Transferowych przy Ministrze Finansów.
Bierzemy aktywny udział w konsultacjach społecznych, co zostało dostrzeżone przez Ministra Finansów.
Nasz wieloletni wkład w doskonalenie kadr został dostrzeżony przez Radę Programową Zespołu ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która postanowiła wyróżnić Panią Karolinę Gierszewską przyznając jej MEDAL 30-lecia ASiPK.
Tributis Group
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka doradztwa podatkowego
Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ
VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS: 0000768030
NIP: 9571112866
REGON: 38238383500000